AİLE TERAPİSİ NEDİR?

07 KASIM 2018

Aile terapisi, aile üyeleri arasındaki iletişimin kalitesini artıran ve çatışmaların üstesinden gelmelerinde onlara yardımcı olan bir terapi çeşididir.

Aile içinde bir kişinin psikolojik problemleri nin sebebi aile ilişkilerinin içinde aranır ve değiştirilmesi için ailenin işbirliğinin de olduğu çalışma biçimi benimsenir.
Aile terapisi, aile içindeki krizlerde, çocuklarının istenmedik davranış bozukluklarında, ailenin çocukla ilgili kaygılanması durumlarında, boşanma, yeniden evlenme, göç etme, kayıp, yas ya da travma gibi yaşamsal dönüm noktalarında yardımcı olabilir.
Aile terapisinde sadece psikolojik problemleri olduğu belirtilen bireye odaklanmaz, tüm aile üyelerine ve aile içindeki ilişkilere ve kurallara konsantre olunur.  Psikolojik problemleri olan ya da davranış bozuklukları olan kişinin bu duruma düşmesinden diğer bireylerin ne tür katkıları var farkedilmesi ve üyelerin birbirilerini duyarak neleri değiştirmesi gerektiği hakkında çalışılır.
Aile terapisinde hiçbir aile üyesi suçlanmaz ya da yargılanmaz ve diğer aile bireyleri tarafından yargılanmasının da önüne geçilir. İletişimde ki tıkanıklıkları gidermek ve aile örüntülerini açıkça ortaya çıkarmak ve göstermek için bireylerin duygu, düşünce ve ihtiyaçlarına saygı gösterilir. Aile üyelerinin birbirini daha iyi anlamalarına yardımcı olunur ve çatışmayı bırakıp problemin nasıl çözüme ulaşabilmeleri için düşünmeye teşvik edilir. Ailenin problemerini nasıl çözdüğü ve kendi tekniklerinin nasıl işe koşulacağı üzerine durulur.

Aile terapisi yaklaşık 8 ile 20 hafta sürer ve oturumlar bütün aile bireylerinin kendisini ifade edebilmesi için 1,5 saat sürer.


Etiket: psikoterapi, psikolog, psikoterapist, evlilik terapisi, çift terapisi, ilişki terapisi, sistemik psikoterapi, aile terapisi, psikoterapi, ruhsal problemler, çift terapisi, niğde sistemik psikoterapi, niğde aile terapisi, niğde psikoterapi, niğde çift terapisi, niğde psikolojik danışman,