ÇİFT TERAPİSİ

    Bireylerin çift ilişkilerinde yaşadıkları iletişim problemleri, beklentilerine karşılık yaşadıkları hayal kırıklıkları, cinsel problemleri, ilişki kalitelerinin düşmesi ve tatminin geliştirilmesi gibi konularda çiftlere sunulan profesyonel bir yardım sürecidir.

     Çift terapisine bireyler çift olarak katılabileceği gibi ilişkilerindeki sorunları gidermek adına bir adım atmak için tek başlarına da katılabilmektedirler.

   Çiftlerin terapiste başvurma amaçları; ilişkilerini, evliliklerini kurtarmaktır. Ancak burada sıklıkla hatalı değerlerindirilen durum ise; terapi ortamı bireylerin ilişkilerinin iyileşmesine ve gelişmesine yardım edebileceği gibi aynı zamanda bireylerin sağlıklı bir şekilde ilişkilerinin bitmesi gerektiğine de karar vermelerini sağlayacak bir ortamdır. Çift terapisti evliliğin bitmesine ya da devam etmesine karar verecek bir otorite değildir.

   Terapi ortamı; İletişimi açık ve net hale sokan, terapistin yardımıyla karşılıklı anlaşılabilir konuşmayı öğreten, kişinin olaylara tek yön olan bakış açısını zenginleştiren, kendinin farkındalığını sağlayan bir ortamdır. Bu ortamdan yeteri derecede faydalanabilmek yine de çiftlerin kendilerine bağlıdır.

   Terapinin amacı iletişimi sağlıklı hale getirmektir. Bir ilişkinin sağlıklı şekilde devam etmesi, çiftlerin uzlaşmazlıklarını çözebilme yeteneğine ve isteğine bağlıdır.

    Terapiye her iki tarafında katılması sonuç almayı kolaylaştırdığı gibi terapi süresini de kısaltır. Fakat çok önemli olan bir gerçekte, ilişkide mağdur olan bireyin; tek başına yapacağı terapi yolculuğunda hem ilişki adına hem de kendi adına çok yol kat edebileceğidir.